Aktivno udeleženi v prometu
Od zaključku delovnih obveznosti boste imeli vse več časa za aktivno preživljanje dni – sprehajajte se, kolesarite ter obiskujte družino in prijatelje, vendar poskrbite za varnost v prometu, saj boste v njem tako večkrat udeleženi.
Statistični podatki kažejo, da ste med najbolj ogroženimi skupinami udeležencev v prometu kot pešci in kolesarji. Pogosto pa tudi kot vozniki in potniki v vozilih.
Med letoma 2011-2013 je bilo največ udeleženih oseb v prometnih nesrečah s smrtnim izidom ali hudimi telesnimi poškodbami, v starosti med 55 in 65 let. Največ nesreč, kar 2/3, se zgodi v temnem delu dneva, predvsem v jesensko-zimskem času.
Javna agencija za varnost prometa zato poudarja pomembnost poznavanja novejših cestno-prometnih predpisov, pozornost na druge udeležence v prometu (pogosta vožnja v nasprotni smeri po avtocesti pri starejših voznikih, spregledanje vozila ali osebe …). Ključni dejavniki tveganja v prometu pri starejših so zato upadanje psihofizičnih sposobnosti, upadanje sposobnosti vida in sluha, hitrega reagiranja, razne funkcionalne oviranost (hoja, okretnost) ter upad spominskih funkcij.
Poglejte nase
Pomembno je, da se zavedate morebitnega upada sposobnosti za varno udeležbo v prometu, zato morate biti še dodatno previdni. Za volanom in v prometu morate popolnoma zaupati vase, da ne boste ogrožali drugih. Posvetujte se z zdravnikom glede vaših sposobnosti (reakcijski čas, vid, sluh …) ter vplivanja različnih zdravil, ki vam lahko zmanjšujejo sposobnosti. V primeru, da opažate nesigurnost lahko prilagodite svoje ravnanje:
npr. ne vozite ponoči ali v mraku, po avtocesti, v večjih mestih ali času prometnih konic z veliko gostoto prometa, vedno se raje dvakrat prepričajte. Če je tako, naj vas raje pelje kdo drug. Če potrebujete spremstvo, se za to tudi odločite.
Osvežite svoje znanje in spretnosti
Svetujemo vam tudi, da osvežite svoje znanje in spretnosti glede nekaterih cestno-prometnih predpisov, predvsem vožnji v krožiščih, vključevanju in vožnjo po avtocesti, poznavanju nekaterih novejših prometnih znakov itd. Odločite se lahko tudi za kakšno svetovalno uro vožnje v šolah vožnje.
Tudi kot pešci in kolesarji poskrbite za svojo varnost. Vedno kot pešci uporabljajte odsevne trakove, da boste bolje in prej opazni pri voznikih. Ko se odpravljate na sprehod si vnaprej izberite manj prometne poti, ko ni prometne konice in na cestah ni toliko oseb ter se odločite za poti, ki so zelo dobro osvetljene. Cesto prečkajte na označenih prehodih za pešce, izven vas vozniki ne pričakujejo, zato pogosto pride do nesreče. Hoja ali druga zmerna telesna aktivnost pozitivno vpliva na vaše telo, zato je prav, da veliko hodite, s tem pa bo vaše telo vzdrževalo telesno in duševno kondicijo. Na kolesu preverite svoje spretnosti vzdrževanja ravnotežja, vedno si nadenite tudi zaščitno kolesarsko čelado.
Vir: www.avp-rs.si