“Pogled na starost in spolnost je odsev naše družbe in naših lastnih vrednot, zato je slednja lahko napačno razumljena in zlasti pri starejših spregledana.”
Karmen Petek, študentka 3.letnika dr. študijskega programa Socialna gerontologija na AMEU Maribor vas prosi, da izpolnite anketo za raziskavo USPEŠNO STARANJE SPOLNO AKTIVNIH STAREJŠIH ODRASLIH NAD PETINPETDESET LET V SLOVENIJI.
Anketa je dostopna na povezavi in je namenjena starejšim odraslim nad 55. let.
Povzetek članka:
Spolnost je pomemben element človekovega življenja in čeprav je osnovna človekova potreba, je o njej še vedno grešno razpravljati. Ko gre za vprašanje spolnosti starejših odraslih (65+) je ta zanemarjena, starejši so izpostavljeni predsodkom, da zaradi starosti ne zmorejo več, da jim spolnost v starosti ne pripada, zato le ti pogosto bežijo iz odnosov ali pa svojo spolnost, zaradi ageizma celo zanikajo. Je družba torej tista, ki je namesto starejših sklenila, da jim spolno življenje ne pripada?
Pogled na spolnost si ponavadi oblikujemo že v mladosti in le ta vpliva tudi na življenje v kasnejšem obdobju, zato bi morala tako država kot tudi družba z dostopom do informacij glede spolnosti starejših odraslih (65+), krepiti zdrav in razumen odnos do spolnosti starejših.
Ob tem se pojavlja vprašanje kakšen naj bo razvoj smernic za kakovostno promocijo spolnega zdravja starejših odraslih (65+)? Zagotovo takšen, ki starejšim odraslim omogoča, da kljub starostnim spremembam ne bežijo od lasne spolnosti temveč, da z njo osmislijo vsakdanje življenje, mladim pa, da se starostnih sprememb ne bodo bali, še preden se z njimi soočijo.
Za več informacij lahko pišete na uredništvo portala asistent@mladinskimediji.si in vas povežemo s Karmen.