Vaš dom naj odzvanja odo naravi. Z majhnimi spremembami in minimalistično opremo prostorov, lahko vanje vnesete lahkotnost, svežino in sporočite, da je tudi vaš dom prestopil skozi prag novega življenjskega obdobja.
Navadno deli vašega doma, kot so oboki ali stopnišča, ter tudi talne obloge, potrebujejo le lažja popravila in osvežitev, in ne celotne zamenjave.
Prenova lesenega stopnišča
Razkošna in masivna lesena stopnišča so že del preteklosti. Nakazovala so na ugled ter moč lastnika, bila so tudi toga in včasih celo potemnila prostor. Niso več namenjena zgolj funkcionalni uporabi, ampak postajajo vse bolj tudi estetski in povezovalni element, saj lahko z izbiro oblike, stila in materiala bistveno spremenijo podobo prostora. Moderna stopnišča so iz svetlega lesa, z detajli iz stekla ali kovine. Prenova celotnega stopnišča je včasih zahtevnejši poseg v strukturo, lahko pa z elementi, kot so steklene plošče ali zamenjava lesenih stebrov s kovinskimi palicami, ali s svetlejšim barvnim premazom, pričarate vtis modernosti in sproščenosti.
Osvežite staro pohištvo
Skrivnost obnove pohištva, ki vam že leta zvesto služi, je lahko v majhnih detajlih. Ustvarjalnost, racionalnost in varčnost so 3 osrednje točke obnovitve starega pohištva. Osvežite omare, mize, stole, nočne omarice ali noge stolov z barvami iz naravnih materialov, kot so laneno olje za les, vosek in apnene barve. Nov izgled lahko vnesete v klubsko mizico, če nanjo namestite noge iz kroma ali nočni omarici, če ji zamenjate barvo ter dodate kromirane noge ali kljuke, ali kljuke iz lesa, ki jih pobarvate z vpadajočo živo barvo.
Glavna značilnost naravnih barv je, da ne škodujejo zdravju, so preizkušene na tradicionalnih, že stoletja uporabljenih recepturah.
Večina jih v obliki prahu, ki se ga zmeša z vodo. Trenutno so še vedno dražje, vendar je to v primerjavi z ostalimi stroški pri prenovi ali gradnji zanemarljiv strošek. Cena naravnih barv se giblje od 1,2 do 2,5 €/m2. Naravne barve vsebujejo apno, glino, kazein (mlečna beljakovina) in marmorni prah. Z dodajanjem zemeljskih in mineralnih pigmentov se ustvarja različne odtenke.
Obnova talnih oblog
Del celostne podobe interiera so tudi tla v stanovanju, ki ključno vplivajo na kvaliteto bivalnih prostorov. Ob odločitvi, da boste tla zamenjali ali uredili v lastni režiji, je enostavnejše kot polaganje parketa, polaganje laminata. Lahko ga položite kar čez staro talno oblogo in tako prihranite veliko časa. Najprej boste morali na talno oblogo položiti izolacijsko folijo in nanjo polagati laminat, ki ga ne smete položiti tik ob steni, saj se lahko napne. Laminatne plošče se ne lepijo, ampak jih le tesno položite in zaključite z zaključnimi letvami za lepši videz. Pri polaganju parketa je nekoliko več dela, saj zahteva izravnavo podlage, lepljenje deščic in čakanje, da se posušijo. Lahko se odločite za nakup že gotovega parketa in s tem prihranite zadnji dve opravili. Če imate doma zdrav parket, je vsekakor boljša rešitev, da ga zgolj pobrusite in polakirate, saj je montaža novega parketa v primerjavi z laminatom dražja, kljub vsemu pa je parket še vedno kvalitetnejši.