Raziskovalci pa po drugi strani ugotavljajo tudi, da ljudje v zrelih bolj cenijo svoj čas, saj z modrostjo ugotovijo, da je bolje vlagati v izpopolnjujoče odnose. Nikoli ni prepozno, da si poiščete življenjskega sopotnika.
Ljubezen je zdravilna začimba
Kadar smo zaljubljeni, se izloča hormon oksitocin, ki povzroča mnogotere psihološke in telesne učinke. Ustvarja občutek bližine in miru, povečuje povezanost, zmanjšuje stres in izboljša socialne veščine. Povezujejo ga tudi z boljšim spanjem. Sinergija sproščanja oksitocina in dopamina pa sproži občutek ugodja, zaupanja in je dobra popotnica za zdravje srca, saj med drugim znižuje tudi krvni tlak. To je le nekaj dobrih razlogov, da bi se spet zaljubili in pogledali na svet skozi oči drugega.
Poslušajte sami sebe
Psihoterapevtka Katja Z. Istenič poudari razliko med iskanjem partnerja v zrelem obdobju in v mladosti. Za marsikoga je v mladostnem obdobju eden izmed glavnih ciljev pri iskanju bližnje osebe najti partnerja, s katerim se bo poročil in si ustvaril družino. Pri iskanju partnerja v zrelem obdobju pa oseba ne išče več primernega očeta ali matere svojim bodočim otrokom, temveč se osredotoča na iskanje partnerja, ki bo ustrezal predvsem njej. Oseba v zrelem obdobju ima tudi več izkušenj, zaradi česar so njena pričakovanja glede odnosov realnejša.
Iskanje novega partnerja je lahko zelo zanimiva in poživljajoča izkušnja. Nekateri ljudje v zrelih letih si želijo najti partnerja, s katerim se bodo poročili. Drugim je glavni namen druženje. Pri iskanju novega partnerja se vprašajte:
- kakšno zvezo si želite,
- kaj se vam zdi pomembno v zvezi in
- kako se želite počutiti.
Raziskujte, ob kom se dobro počutite in z njim počnite tiste aktivnosti, ki vas zabavajo. Pozorni bodite nase in na svoje počutje ter temu prilagodite hitrost pri iskanju novega partnerja. Nekateri se počutijo bolj varne, ko gredo v nov odnos počasi in postopoma, drugi se raje že takoj prepustijo odnosu.
Preženite osamljenost
Biti sam ne pomeni biti tudi osamljen. Marsikdo uživa v trenutkih, ki jih ima le zase. Po nekaterih podatkih je približno polovica ljudi, ki se počuti osamljene, poročenih oz. v dolgotrajni zvezi. Osamljenost torej ni nujno povezana s samskostjo.
Če se počutite osamljene, je koristno, da raziščete, v katerih situacijah se tako počutite. Morda se počutite osamljene na dan, ko praznujete pomembno obletnico ali ob slabem vremenu. Opredelite glavne sprožilce občutka osamljenosti in raziščite, kaj lahko storite za izboljšanje, npr.:
- zapišite 5 stvari ali izkušenj, za katere ste hvaležni,
- sprehodite se po svežem zraku in se osredotočajte na čudovite prizore iz okolice,
- pogovorite se z bližnjo osebo,
- pišite dnevnik, berite, poslušajte spodbudno glasbo, ustvarjajte,
- krepite svojo mrežo preko računalnika (nedavna raziskava je pokazala pozitivne učinke na občutek osamljenosti in socialne izoliranosti pri seniorjih ob uporabi interneta za vzdrževanje stikov).