Starši ostanejo starši za vse življenje, le vloge v odnosih se spremenijo. V ospredje prihaja podpora, čeprav so vaši starši včasih lahko svojeglavi. Enako pomembna ostaja potreba po socialnih stikih in bližini. Soočanje z vašim življenjskim obdobjem, vam omogoča tudi lažje sprejemanje prehoda vaših staršev v novo življenjsko obdobje.
Načrtovan in umirjen potek dneva
Vsaka sprememba pomeni večje prilagajanje – obisk zdravnika, frizerja ali prireditve vzame več časa, kot desetletje nazaj. Pomoč potrebujejo pri vsakodnevnih opravilih, kot so priprava hrane (ne morejo ali ne želijo pripraviti sami), osebna higiena (prhanje, pranje perila), redno in pravilno jemanje zdravil. Težje se je soočiti s spremembami, ki lahko nastanejo zaradi bolezni (kot npr. demenca), ko nastopijo lahko tudi osebnostne spremembe, pozabljanje imen in vlog, neprijetni očitki, sčasoma vse večja odvisnost od vaše pomoči ter zamenjane vloge, ko otrok postane tisti, ki skrbi za starše.
Poslušajte želje staršev
Eno izmed ključnih vprašanj, ki se pojavlja v zrelih letih je, kako bomo psihično in fizično skrbeli za svoje starše. Zato se že prej veliko pogovarjajte in naredite konkretni načrt. Nesoglasij ne boste mogli v celoti zaobiti, ste pa lahko nanje vsaj delno v vnaprej pripravljeni. Pri pogovorih in sprejemanju odločitev naj sodeluje celotna družina, tudi vaše sestre in bratje, ki morda ne živijo z vami ali v bližini. Odkrito spregovorite tudi o finančnih sredstvih. Prav je, da v čim večji meri upoštevate želje vaših staršev.
- Ali je potrebno prilagoditi stanovanje?
- Ali bodo starši bivali pri vas?
- Kako organizirati dan, ko bo potrebno nuditi več pomoči? Npr. ali bo takrat pomoč družine zadoščala, ali se strinjajo starši z obiski pomoči na domu? Katera bodo tista opravila, ki jih pri skrbi za starša opravljate vi in katera porazdeliti drugim?
- Kdo bo vam v pomoč, če bo skrb prenaporna?
- Pogovorite se, kakšno podporo pričakujete od bližnjih – bratov, sester in nenazadnje vašega partnerja, otrok. Bo to predvsem čustvena podpora, ali tudi podpora pri izvajanju opravil?
- Kakšno mnenje imajo o bivanju v domu za starejše ali oskrbovanem stanovanju?
- Kje bi si želeli preživeti zadnje mesece življenja glede na različne možnosti zdravstvenega stanja?
Če se takšnim pogovorom izogibate, ker vas je strah ali ker mislite, da lahko neizbežnost starosti in smrti tako preženete, vas potem preseneti. Četudi vas ne bi smelo. Dokler je posameznik lahko samostojen, se sicer zaveda, da fizična moč peša. Karakter pa se ne spreminja, oseba sicer lahko postaja mehkejša, ali pa se samovoljnost in trdoglavost nadaljuje.
Četudi si v zrelem obdobju ne želijo priznati, pomoč vsekakor potrebujejo. Razdelajte vpeljevanje sprememb po korakih. Pri tem pa naj ne prevaga skrb za osnovna vsakodnevna opravila, napram kakovostnemu druženju ob zabavnih aktivnostih. Če sami ne zmorete opraviti vseh opravil zanje, in hkrati skrbeti za svoje obveznosti in interese, odnose s partnerjem, vašimi otroci, se pogovorite o dodatni pomoči. Starši jo lahko pozitivno sprejmejo, ali pa jo odvračajo, češ da ne želijo tujcev v stanovanju. Pojasnite jim, da sami potrebujete pomoč in da boste tačas tudi vi prišli in se družili z njimi, tako pa boste imeli več od skupnega druženja, medtem ko bo nekdo drug počistil stanovanje ali pripravil obrok. Morda ta čas izkoristite, da odidete skupaj po opravkih in pustite pomočnika samega, da počisti. Dajte jim priložnosti, da se spoznajo z novostmi, novimi osebami v njihovem življenju. Postopoma se bodo s njim spoznali in odprli. Enako velja za pripomočke, ki bi jih potrebovali, kot so pripomočki za hojo, sluh, vid, nošenje sos gumba ali prilagoditev stanovanjskih pogojev.
Šteje čas, ki ga preživljate skupaj
Veliko lahko naredite, če pomagate preurediti kopalnico, spalnico, kuhinjo – da so stvari na dosegu roke. Na drugi strani pa novi visoko pomembnost preživljanje skupnega časa (sprehodi po parkih, spodbujanje k aktivnostim – tako fizičnim aktivnostim, kot kognitivnim treningom (igranje šaha, reševanje križank, branje ipd.), izrednega pomena je tudi druženje oz. socialni stiki z drugimi, tudi njihovimi vrstniki, vnuki in pravnuki.
Vsak pri sebi preseže predsodke
Cilji in optimizem so, če so odnosi v družini harmonični, če zdravstveno stanje omogoča samostojnost. Vendar tudi, če ga ne, lahko s toplino ustvarjamo še naprej vsak dan kot darilo. Življenje v zrelem obdobju pogosto zrcali način življenja, kot smo ga imeli prej. Kar pomeni, da če smo znali že prej pogumno in z optimizmom zreti v nov dan, bomo tudi sedaj.