Možganska kap – vzrok
Zamašitev žile (tromboza – nastane strdek v eni od možganskih žil, embolija – strdek pripotuje iz drugega dela telesa ali krvavitev v možganih – poči anevrizma, lahko tudi zasevek rakavih celic).
Znaki
- mravljinčenje po eni strani telesa,
- asimetrija obraza,
- zmedenost,
- otežen govor ali razumevanje besedila,
- zamegljen vid,
- težave pri gibanju,
- vrtoglavica,
- nenaden močen glavobol.
Pri poku anevrizme se lahko občuti kot močan glavobol, slabost, bruhanje, utrujenost, otrpel vrat.
Kratica G-R-O-M nam pomaga, da kap lažje prepoznate – enostavno si jo zapomnite tako, da pride možganska kap tako hitro kot grom z vedrega neba:
G – govor (ali lahko prizadeti razumljivo ponovi kratek stavek, npr. ”Danes je prekrasen dan”)
R – roki (ali lahko simetrično dvigne roki nad glavo in ju tako za nekaj časa zadrži)
O – obraz (ali se lahko simetrično nasmehne, ali ima povešen ustni kot, veko – opazujte, če je obraz drugačen kot običajno)
M – vsaka minuta šteje – pokličite 112!
Kako ravnati ob sumu na možgansko kap
V bočni položaj namestite osebo, ki zaradi različnih vzrokov ne more sedeti, stati ali bruha. Če je nezavestna, pa jo položite v stabilni bočni položaj, katerega namen je zagotoviti prehodno dihalno pot, zato morate biti pozorni na to, da osebi, ki jo namestite v stabilni bočni položaj, zvrnete glavo nazaj. S tem preprečite, da bi jezik zamašil dihalno pot. Nezavestni osebi odstranite morebitna očala, protezo, zrahljajte oblačila.
Nezavestne osebe ne pustite same, pač pa jo nadzirajte do prihoda reševalcev oziroma do takrat, ko se ji povrne zavest. Bočni položaj stabilizirajte s pravilno namestitvijo rok in nog. V primeru, da je oseba invalid brez noge ali roke, jo podložite s priročnimi sredstvi (torba, odeja, blazina). Stabilni bočni položaj prilagodite legi nezavestne osebe. Če npr. leži na trebuhu, je ne boste na silo obračali na hrbet in nato na bok, ampak se boste prilagodili situaciji.