Raziskave so pokazale, da lahko pride do pešanja sluha že po 40. letu, kar imenujemo presbiakuza. Nina Božanić Urbančič, dr. med., specialistka otorinolaringologinja pojasnjuje: »Vzrok za tovrstno dogajanje je v degenerativnih spremembah vseh delov slušne poti, od notranjega ušesa (polžka), preko slušnega živca, do slušnih centrov v možganih. Zato ljudje s presbiakuzo kot osnovno težavo večkrat navajajo slabše razumevanje govora.« Vzroki za pospešitev takšnega stanja so izpostavljenost hrupu, poškodbe, določena zdravila in genetska nagnjenost.
Skrbite za svoj sluh in ravnotežje
Najbolje boste poskrbeli, če se boste izogibali izpostavljenosti hrupu. V tem primeru za zaščito uporabljajte čepke ali pa slušalke (v bližini glasnih strojev, glasbe, pri košnji trave). Trajne posledice hrupa vplivajo na kakovost življenja, obisk specialista otorinolaringologa pa je »potreben pri vseh nenadnih izgubah sluha, enostranskih izgubah ter v primerih, da si želite rehabilitacijo – slušni pripomoček,« svetuje strokovnjakinja. Za izboljšanje sluha ne obstajajo vaje, zato je preventiva pomembna. Ne izpostavljajte se hrupu višjemu od 85 decibelov (db). Pogovor poteka na glasnosti med 40 in 60 db, šepet 20 db, glasnost kosilnice je med 85 in 90 db. Tudi zdrava prehrana pomaga, da boste dlje časa ohranili dober sluh. Degenerativne spremembe pa vplivajo tudi na vaše ravnotežje, na katerega vplivajo še vid, zdravje sklepov in ohranjen občutek za dotik na stopalih. Posledica sta vrtoglavica in nestabilnost, zato je priporočljivo, da izvajate vaje za ravnotežje.
Nina Božanić Urbančič, dr. med., specialistka otorinolaringologinja, Avdiovestibulološki center, Klinika za ORL in CFK UKC Ljubljana