Namestitev starša v oskrbo v domu starejših ni sprememba le za starša, ampak tudi za svojce. Vsaka sprememba življenjskih navad lahko povzroči posamezniku stisko, posebej pa sprememba življenjskega okolja. V Sloveniji prevladuje institucionalizirana oblika pomoči starostnikom, ki nudi zdravstveno nego in socialno oskrbo.
Kako vašemu staršu olajšati prehod
Ključen pomen pri pripravah na življenje v domu starejših ima odkrit pogovor, ki zajema želje vašega starša, njegove psihofizične potrebe, pričakovanja, finančne in druge zmožnosti ter morebitne dvome in tveganja. V drugi fazi je dobrodošel informativni obisk izbranega doma, saj na ta način pridobite potrebne informacije in se seznanite z dinamiko domskega življenja.
Številni domovi se približajo prosilcem na način, da organizirajo informativne sestanke, dneve odprtih vrat. Prijaznejši obliki prehoda v domsko življenje sta tudi dnevno varstvo in namestitev za določen čas, saj v obeh primerih posameznik dobi neposredno izkušnjo bivanja v domu. Starša ne obremenite s predpostavko, da je namestitev v dom dokončno in nepreklicno dejanje ter pustite prostor za iskanje drugih oblik pomoči (npr. pomoč na oskrbovalca na domu), v kolikor z bivanjem ne bo zadovoljen.
Vzpostavite rutino
Ohranjanje stikov z vami, in primarnim okoljem bo vašim staršem še naprej nudila občutek povezanosti in pripadnosti družini in tudi družbi. K temu pripomorejo pogosti obiski, vzpostavitev nove rutine komunikacije (telefonski pogovori, video klici). Za tiste posameznike, ki jim zdravstveno stanje dopušča, pa tudi skupno načrtovanje izhodov iz doma (vikendi, družinska praznovanja, morda skupne počitnice).
Vloga in naloge socialnih delavcev
V zaupanja vredno oporo so socialni delavci že ob samem vključevanju v novo okolje, kjer s pomočjo individualnega načrta opredelijo posameznikove potrebe, želje in zanimanja. Socialni delavci tako stanovalcem kot svojcem nudijo potrebne informacije, sočutno oporo in opolnomočenje, rešujejo morebitne zaplete, nastopajo v vlogi zagovornika, delujejo multidisciplinarno in skupaj s stanovalci in svojci stremijo k izboljšavam.
Kako se soočiti s prehodom vašega starša v novo okolje
Odrasli otroci oz. svojci se pogosto srečujejo z občutkom krivde, ker ne zmorejo sami poskrbeti za svojega starša doma. Stiska je najbolj izrazita ob samem sprejemu. Socialni delavci so vam na voljo za odkrit pogovor in vpogled v novo življenjsko okolje vašega starša. Zavedajo se, da uspešna vključitev starša za otroka pomeni čustveno razbremenitev.
Ozaveščali vas bodo z uporabnimi napotki za obvladovanje čustvenih stisk, organizirali poučna predavanja z aktualnimi vsebinami, vezanimi na starost in življenje v domu.
5 nasvetov za vaš občutek pomirjenosti, ko starša predate v novo življenjsko okolje ali oskrbo:
- ob sprejemu v ustanovo zaposlene seznanite z vsemi podatki , da bodo vašega starša globje spoznali,
- vzpostavite redno rutino komunikacije in starša pogosto obiščite,
- opazujte in sprašujte ga o njihovem počutju in potrebah ter na te opozorite osebje,
- vzdržujte zavedanje, da ima vaš starš zagotovljeno ustrezno nego, oskrbo in je na varnem,
- zavedajte se, da so vaši občutki posledica velike življenjske spremembe in da v tem niste sami, na voljo so vam sorodniki, prijatelji in svetovalni delavci v domu.