Bivanje v domačem okolju se pogosto povezuje s kakovostnim in dostojnim staranjem. Stanovanja pa vašim staršem lahko predstavljajo marsikatero oviro, saj domovi niso prilagojeni bivanju v poznejših obdobjih življenja. Prilagoditev domov je finančni zalogaj, ki se ga lahko lotite postopoma. Možnost je tudi selitev v manjše prilagojeno opremljeno enoetažno stanovanje z vso pomembno infrastrukturo v bližini ali v oskrbovano stanovanje, čeprav raziskave v Sloveniji nakazujejo, da so starejši manj naklonjeni selitvi in želijo čim dlje samostojno živeti v poznanem bivalnemokolju.
NAČRT PRILAGODITVE ZA VARNO BIVANJE
Pri prilagoditvi bivalnega okolja imejte v mislih mobilnost, dostopnost, ergonomijo prostora, nenasičenost z opremo, dobro osvetljenost – tako naravno kot umetno, komunikacijsko opremljenost ter fizično in psihično stanje uporabnika.
Zaradi navade na trenutno razporeditev se za prilagoditev stanovanj pogosto odločamo prepozno, in ko je treba nekaj na hitro preurediti, to lahko prinese zapleteno izvedbo in visoke stroške. Na prvem mestu naj bo pri prenovi in montaži vedno pravilna izvedba, saj lahko hitre in začasne rešitve ustvarijo ravno nasprotni rezultat. Razmisleku o prilagoditvi prostorov v stanovanju bi bilo smiselno pozornost nameniti že ob upokojitvi, ko ste še aktivni in gibčni, in ne šele ob izgubi samostojnosti ali poškodbah, saj je takrat obdobje privajanja na spremembe daljše. Prilagoditev stanovanja ne pomeni nujno velike enkratne finančne investicije, lotite se je postopoma in smiselno, po nekaj korakov na enkrat.
PREPROSTI UKREPI ZA PRILAGODITEV PROSTOROV
Pri prilagoditvi tlorisov se obrnite po nasvet arhitekta, da zadostite upoštevanju gradbenih lastnosti hiše ali stanovanja. V prenovi upoštevajte navade in želje vaših staršev, prilagoditve pa naj gredo v smeri lajšanja življenja. Osnovni nasvet je, da so uporabni elementi na dosegu roke in prostori dobro osvetljeni. Motorične sposobnosti se z leti zmanjšujejo, zato težje uporabljamo opremo in prostore v stanovanju, ki so običajno razporejeni in prilagojeni na aktivni del življenja in družino. Stremite k temu, da se vse potrebne prostore uredi v eni etaži, skupaj. Oprema in prostori naj bodo enostavni za vzdrževanje. Oteženo bivanje pa sproža občutke nemoči in nesamostojnosti ter večjo odvisnost od pomoči. Najpogosteje se nesreče pripetijo v kuhinji in kopalnici, zaradi zdrsov in spotikanj.