Duševne sposobnosti, kažejo številne raziskave, v resnici skozi celotno življenje enakomerno naraščajo in začnejo upadati šele po 60. letu in ne že po 20. Medtem pa vse do 70. leta ostaja nespremenjen inteligenčni kvocient. »Edino opazno pešanje sposobnosti se je pokazalo po 60. letu, ko ljudje počasneje opravljajo naloge, ki vsebujejo tako gibanje kot tudi duševno dejavnost,« pojasnjuje mag. Daša Toman Turuk, NLP coach, trener za možganom prijazno učenje & PEAT procesor
NAŠI MOŽGANI
In ravno zato je potreben stalen trening uma. Možgani so izredno zapleten človeški organ, ki se razvija čez celotno življenje. Najbolj pogosto delimo možgane na levo in desno polovico, kot pravi strokovnjakinja: »Leva polovica možganov sprejema občutke iz desne strani telesa in jo nadzoruje, desna pa ravno obratno,« obe polovici pa sta razvili specializirane funkcije za določene naloge.
SPOMIN SE LAHKO IZURI
Možgani si bolj zapomnijo stvari, ki so nove, nenavadne, izrazite. Tako imamo velikokrat občutek, da so nam spomini iz otroštva jasni, se jih spomnimo, medtem ko nedavne dogodke pozabljamo sproti. V otroštvu je več novih stvari, nenavadnih, kasneje pa večkrat zapademo v rutino. Da do tega ne bo prišlo, lahko pomnjenje izboljšate na naslednje načine:
- pretiravajte v mišljenju;
- situacije in stvari naredite izjemne, edinstvene;
- poleg vizualne predstave vključite še ostale čute, zvok, vonj;
- delajte povezave med predmeti, naj bodo preproste, zabavne, ustvarjalne;
- bodite vpleteni v situacije, močneje, ko jih boste doživljali, lažje si jih boste zapomnili;
- zapisujte si pomembne stvari, jih podčrtajte, napišite z velikimi črkami;
- vseskozi se učite, imejte čim več miselnih izzivov, delajte vaje za pomnjenje.
Poleg tega pa poskrbite za redno telesno vadbo in tek. Z vadbo povečujete dotok kisika, bogatite domišljijo in utrjujete samostojnost. Počitek naj bo reden in dovolj dolg, saj se med spanjem celice obnavljajo. Poskusite lahko tudi s tehniko globoke relaksacije, kjer sprostite telo in se umirite. Izvajajte jo od pet- do šestkrat na dan, po 5 – 10 minut. Izvajate jo lahko v tišini ali ob tihi glasbi. Oblečeni bodite v udobna oblačila, namestite se udobno, telo naj bo sproščeno. Z dihanjem umirite in sprostite telo. Vdih naredite skozi nos, izdih pa skozi usta. Zavestno sprostite vsak del svojega telesa, pozornost usmerite na tisti del telesa, ki ga sproščate. Ko boste dovolj sproščeni, štejte od pet proti ena in se počasi prebudite, pretegnite in počasi vstanite.
Vsebina: Maja Žagar
Sodelujoč strokovnjak: mag. Daša Toman Turuk, NLP coach, trener za možganom prijazno učenje & PEAT procesor