Obkrožite se s pozitivnimi ljudmi. Njihov zgled in energija bosta spodbudila tudi vas. Študije pa pravijo, da so optimisti tudi uspešnejši v medosebnih odnosih in produktivnejši.
Pozitivno razmišljanje dodaja leta življenju
To, kako dojemamo proces vstopanja v tretje življenjsko obdobje, vpliva na sam proces. V nedavni raziskavi so ugotovili, da osebe s pozitivnim pogledom na staranje živijo v povprečju 7,5 let več. Strokovnjaki menijo, da pozitivna naravnanost spodbuja voljo do življenja, zaradi česar ljudje bolj skrbijo za zdravje in so odpornejši za bolezni. Osebe, ki doživijo visoko starost, so običajno bolj sproščene in imajo pozitiven pogled na življenje. Naše misli, zlasti pa počutje, ki ga ustvarjajo, igrajo pomembno vlogo pri tem, kako dojemamo življenjske spremembe.
Univerzalne življenjske zakonitosti
Mateja Kunc poudarja, da je treba najprej razumeti, kaj predstavljajo in kako nastanejo misli. Ko enkrat razumemo, zakaj je modro spreminjati omejujoče misli, se ne sprašujemo več, kako naj to storimo – to preprosto vemo. Če nečemu več let posvečamo veliko pozornost, je zelo verjetno, da se bo to tudi zgodilo, saj ima življenje svoje univerzalne zakonitosti. Ena izmed zakonitosti pravi: »Tisto, čemur posvečaš pozornost, raste«, druga pa »Enako z enakim«.
Če posvečate pozornost stvarem, ki vas skrbijo, z najboljšim namenom, da bi jih preprečili, boste postali še bolj zaskrbljeni. Razmišljali boste o tem, česa ne zmorete, namesto o stvareh, ki jih lahko storite. To lahko zelo hitro postane vaš življenjski stil in ko se skrb tudi udejanji, tudi vaše življenje. Preventivno odrekanje stvarem, za katere menite, da jih ne zmorete, je samoprerokba.
Bodite v pričakovanju lepega
Če vidite življenje kot priložnost, o stvareh razmišljate v veselem pričakovanju nečesa lepega in ste na poti, da se bo to tudi udejanjilo. Življenje namreč ne sodi in se ne postavlja na nikogaršnjo stran, temveč samo preslikava tisto, čemur posvečate pozornost in na način, kot jo posvečate.
Stanja nastanejo z vzorci, ki pa jih lahko spremenite takoj, saj to ni proces, temveč odločitev, ki jo sprejmete, ko razumete, kako lahko na nastali položaj pogledamo drugače, predvsem pa, ko vemo, zakaj bi pogledali drugače.
Kratki nasveti za pozitivnejši vsakdan
- Premislite, o čem običajno negativno razmišljate. Misli lahko spremenite v pozitivnejše: npr. namesto »To mi ne gre«, recite »Poskusil bom še enkrat«, ali pa »Ne vem, kako bom zmogel vse to« spremenite v »Vsak dan znova se bom česa novega domislil«.
- Večkrat na dan preverite, ali ste se ujeli v krog negativnih misli in zavestno spremenite notranji dialog.
- Začinite dneve s humorjem. Tudi, če so pred vami izzivi, jih boste s smehom lažje premagali.
- Gibanje, zlasti v naravnem okolju, pozitivno vpliva na mišljenje, izboljšuje razpoloženje in ustvarja prožnejše misli.
- Priključite se tečaju, na katerem vas bodo naučili tehnik premagovanja stresa.
- Obkrožite se s pozitivnimi ljudmi. Njihov zgled in energija bosta spodbudila tudi vas, da se začnete ceniti in verjeti vase.
- Sprejmite odgovornost za svoje življenje. Niste žrtev, temveč imate krmilo vašega življenja v svojih rokah in ga lahko usmerite, kamorkoli želite.
- Vodite dnevnik hvaležnosti. Vsak dan si zapišite, za kaj ste hvaležni.
- Vsaka težava lahko postane priložnost za osebnostno rast, nov konjiček, pridobitev bolj zdravih navad ipd.
- Berite navdihujoče knjige in članke.
- Kadar se ujamete v primež negativnih misli, se posvetite dejavnosti, ki bo preusmerila vašo pozornost (npr. umetniškemu ustvarjanju ali kuhanju).