Doc. dr. Nataša Kos navaja različne vzroke, zakaj morate paziti na prožnost vaših sklepov, saj so pogoste poškodbe, preobremenitve, degenerativne spremembe in drugo. Seniorji morate dajati večjo pozornost na nosilne sklepe (koleno, kolk), predel gležnjev, na zgornjih okončinah pa na ramenske sklepe ter zapestja in male sklepe prstov rok. Včasih se lahko pojavi tudi oteklina, zadebelitev sklepa in sprememba barve kože nad sklepom. Če je vzrok prekomerno obremenjevanje sklepa – bodisi s ponavljanjem ene in iste aktivnosti dalj časa ali pretiravanje pri izvajanju aktivnosti, je potrebno poleg hlajenja sklepa tudi mirovanje, oziroma se je treba izogniti tej ponavljajoči se dejavnosti vsaj za nekaj časa.
V času akutne faze je potrebna razbremenitev sklepa, najbolje z uporabo pripomočkov za hojo, hlajenje sklepa in ohranjanje gibljivosti sklepa. Ko se stanje umiri, pa se lahko aktivnosti stopnjujejo, predvsem je pomembna telesna vadba za krepitev mišic. Za dobro in nebolečo gibljivost sklepov je pomembna ustrezna redna (zmerna) telesna aktivnost, ki mora biti prilagojena sposobnostim posameznika. Telo, ki se redno giblje, se namreč počasneje obrablja. Priporočajo se hoja, kolesarjenje in plavanje. Za boljšo vzdržljivost sklepov, je treba skrbeti tudi za primerno telesno težo. Pomembno je pokrivanje dnevnih vitaminskih in mineralnih potreb telesa z uravnoteženo prehrano. Ta naj vključuje veliko zelenjave, sadja, rib, polnozrnatih in mlečnih izdelkov ter malo mesa. Pomemben je ustrezen vnos tekočine v obliki vode ali (nesladkanega) čaja ter izogibanje cigaretam in uživanju alkohola. Uravnotežena prehrana preprečuje povišano telesno težo in s tem zmanjšuje obrabo sklepov.
Če so bili preventivni ukrepi premili in potrebujete kurativo, pa vam je lahko v pomoč fizioterapija – uporaba različnih t. i. fizikalnih agensov s ciljem zmanjšati oteklino in vnetje. Izbira ustrezne oblike fizikalne terapije je odvisna od številnih dejavnikov. Primerne so (ob upoštevanju kontraindikacij) različne oblike elektroterapije, pogosto se priporoča magnetoterapija, občasno ultrazvočna masaža ali pri manjših sklepih uporaba nizkoenergetskega laserja.
- Elektroterapija je terapija, kjer se kot fizikalni agens uporablja električni tok različnih frekvenc. Učinek je predvsem protibolečinski, deluje pa tudi protivnetno in zmanjšuje oteklino. Jakost bolečine se zmanjša tako pri akutni kot tudi pri kronični bolečini. Vrst elektroterapij je več, med seboj se razlikujejo po obliki in frekvenci uporabljenega toka (enosmerni tok, nizkofrekvenčna elektroterapija, srednjefrekvenčna elektroterapija in diatermija).
- Pri terapevtskem ultrazvoku uporabljajo energijo zvočnega valovanja visokih frekvenc (naše uho ga ne zazna). Učinek terapevtskega ultrazvoka je odvisen od oblike valovanja. Pri kontinuirani obliki je učinek predvsem mikromasaža, tovrstni ultrazvok deluje tudi toplotno (kronični vnetni procesi). Intermitenten ultrazvok je med terapevtskimi ultrazvoki bolj primeren.
- Magnetoterapija je fizikalna metoda, pri kateri se uporablja magnetno polje nizkih frekvenc in majhnih moči. Namenjena je predvsem ljudem s kronično bolečino, ki se lahko razvije pri obrabah sklepov. Glavni učinek je zmanjševanje bolečine, ugodno pa vpliva tudi na regeneracijsko sposobnost tkiv.
- Nizkoenergijski laserji se uporabljajo na področju fizikalne terapije predvsem zaradi svojega biostimulativnega in analgetskega delovanja. Torej stimulirajo tkiva k hitrejšemu celjenju in zmanjšujejo bolečino. Pomagajo tistim, ki trpijo zaradi različnih akutnih in kroničnih obolenj, poleg zmanjševanja bolečin je njihov učinek tudi zmanjšanje otekline.
Pred uporabo katere koli oblike fizikalne terapije je priporočljivo posvetovanje z zdravnikom.