Če imate občutek, da je uho zamašeno z ušesnim maslom, si lahko pomagate sami tako, da si v uho dajete namenske kapljice za raztapljanje ušesnega masla. Ušesno maslo ali cerumen je izloček žlez, pomešan z odluščenimi površinskimi celicami kože sluhovoda. Je rumenkast izloček, ki je netopen v vodi, na zraku se strdi. Praviloma se iz sluhovoda izloča sam. Cerumen čisti, vlaži in maže kožo zunanjega sluhovoda ter preprečuje vdor vodotopnih škodljivih snovi in mikrobov v kožo. Pogost vzrok za nastanek ušesnih zamaškov je nepravilno čiščenje sluhovodov z vatiranimi palčkami, s katerimi ušesno maslo navadno le potisnete globlje v sluhovod. Ob stiku z vodo, npr. pri kopanju, lahko ušesno maslo ali zamašek nabrekne in zamaši sluhovod. Ceruminalni zamašek povzroči slabši sluh, občutek pritiska, srbenje, bolečino in šumenje v ušesu. Možen zaplet zaradi ceruminalnega zamaška je vnetje zunanjega sluhovoda, redko povzroči vnetje srednjega ušesa in vrtoglavico.
Zaščitite ušesa pred hrupom
Eden od vzrokov za poškodbe sluha je prekomeren hrup, ki lahko vodi v naglušnost, pojavi pa se lahko piskanje ali šumenje v ušesu. Vse to lahko vpliva na kakovost življenja, zato je pomembno, da se ne izpostavljate premočnemu hrupu in preglasni glasbi. Če to ni mogoče, zaščitite ušesa s slušalkami ali ušesnimi čepki. Večja kot je jakost hrupa (90dB), krajši čas ste lahko izpostavljeni hrupu brez trajne okvare sluha. Sluh se po koncu izpostavljanja hrupu lahko regenerira (piskanje v ušesih), a se lahko ob ponovni izpostavitvi prekomernemu hrupu, preden se uspe sluh obnoviti, sluh trajno okvari.
Delo s težko mehanizacijo brez zaščite sluha, kjer dosega hrup vrednosti nad 90dB, lahko pusti posledice že po enem delovnem dnevu (po 8 urah). Poslušanje glasbe pri jakosti okoli 100 dB, lahko okvari sluh že po 15 minutah. Do nenadne trajne izgube sluha lahko pride tudi zaradi močnega poka.
Spremembe na slušni poti ali v polžku
Zaradi degenerativnih sprememb v notranjem ušesu (polžku), slušnem živcu in slušni poti do možganske skorje lahko z leti peša sluh. Na to vpliva dednost in izpostavljenost hrupu. Izogibajte se slabim razvadam, kot so kajenje, premalo gibanja, neuravnotežena prehrana, alkohol. Na sluh lahko vplivajo nekatere bolezni, kot so visok krvni tlak in sladkorna bolezen, povišane maščobe v krvi.